CK05BX560K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK05BX560K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mount :
Through Hole
Published :
Lead Diameter :
640 μm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
4.83mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
200V
Reference Standard :
MIL-C-11015
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Lead Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Width :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Molded
Temperature Characteristics Code :
BX
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Length :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
CK05BX560K
Cornell Dubilier Electronics CK05BX560K
56pF 200V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CK05BX560K Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 200V, it can operate.5.08mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX560K Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V