CK05BX223M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK05BX223M
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Depth :
2.29mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-C-11015
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
BX
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
4.83mm
Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
22nF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CK05BX223M
22nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CK05BX223M Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CK05BX223M Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V