CK05BX221K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK05BX221K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-C-11015, CK05
Temperature Coefficient :
BX
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
Reference Standard :
MIL-C-11015/18
Factory Lead Time :
22 Weeks
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Diameter :
640 μm
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
2.29mm
Capacitance :
220pF
Package / Case :
Radial
Height :
4.83mm
Composition :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Applications :
High Reliability
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Dielectric :
X7R
Datasheets
CK05BX221K
KEMET CK05BX221K
Military, MIL-C-11015, CK05 220pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial