CK05BX151K
Mfr.Part #
CK05BX151K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 150PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated DC :
200V
Formed Leads
Feature :
Military
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Height :
4.83mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
150pF
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Diameter :
635 µm
Dielectric :
X7R
Reference Standard :
MIL-PRF-11015
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Depth :
2.29mm
Datasheets
CK05BX151K
Military, MIL-C-11015, CK05 150pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
CK05BX151K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 200V, it can operate.5.08mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX151K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V