CK05BX121K
Mfr.Part #
CK05BX121K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 120PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
29 Weeks
Capacitance :
120pF
Reference Standard :
MIL-C-11015/18
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Military, MIL-C-11015, CK05
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
5.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
yes
Size Code :
640 μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
4.8mm
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CK05BX121K
Military, MIL-C-11015, CK05 120pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CK05BX121K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 200V, it can operate.5.1mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX121K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V