CK05BX103K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK05BX103K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V BX RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Ceramic
Lead Diameter :
640 μm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
10000pF
Height :
4.83mm
Series :
Military, MIL-C-11015, CK05
Multilayer :
yes
Thickness :
254μm
Number of Terminations :
2
Applications :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
100V
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Depth :
2.29mm
Mount :
PCB, Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Insulation Resistance :
100GOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
BX
Temperature Characteristics Code :
BX
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Radial
Published :
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CK05BX103K
Introducing Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics CK05BX103K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:100V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, CK05BX103K pinout, CK05BX103K datasheet PDF, CK05BX103K amp .Beyond Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics CK05BX103K ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Military, MIL-C-11015, CK05 10000pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
CK05BX103K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is BX.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.In this capacitor, the insulation resistance is 100GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
CK05BX103K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V