CIR01CF-24-28S
Mfr.Part #
CIR01CF-24-28S
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Cable Clamp
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Proof
Termination :
Solder Cup
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Current Rating :
13A
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Features :
Cable Clamp
Shielding :
Ratings :
Environment Proof
Bulk
Contact Plating :
Datasheets
CIR01CF-24-28S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock