CIR01CF-24-28P
Mfr.Part #
CIR01CF-24-28P
Description
CONN RCPT MALE 24P SILV SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
CIR01
Published :
2013
Ingress Protection :
Environment Proof
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Feature :
Cable Clamp
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Active
Contact Plating :
Silver
Number of Pins :
24
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Current Rating :
13A
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Proof
Shell Size - Insert :
24-28
Features :
Cable Clamp
Datasheets
CIR01CF-24-28P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
CIR01CF-24-28P Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the CIR Series.Devices with 24 pins are available.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.