CIR01AF-32A-55S
Mfr.Part #
CIR01AF-32A-55S
Description
CONN RCPT FMALE 55P SOLDER CUP
Features :
Cable Clamp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
32-A55
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Metal
Published :
Ingress Protection :
Contact Plating :
Silver
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Cable Clamp
Contact Finish Thickness - Mating :
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
55
Datasheets
CIR01AF-32A-55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock