CIR01AF-32A-48P
Mfr.Part #
CIR01AF-32A-48P
Description
CONN RCPT MALE 48P SILV SLDR CUP
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Solder Cup
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Number of Positions :
48
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
32-A48
Features :
Cable Clamp
Bulk
Feature :
Cable Clamp
Bayonet Lock
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CIR01AF-32A-48P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 48 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock