CIR01-32A-55SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR01-32A-55SW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 55P SOLDER CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Color :
Olive Drab
Series :
CIR
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Contact Finish - Mating :
Silver
Shielding :
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
32-A55
Ingress Protection :
Base Product Number :
CIR01
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
W
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Datasheets
CIR01-32A-55SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock