CIR00A-40B-37S
Mfr.Part #
CIR00A-40B-37S
Description
CONN RCPT FMALE 37P SOLDER CUP
Number of Positions :
37
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Orientation :
N (Normal)
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
23A
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
23A
Shielding :
Number of Pins :
37
Primary Material :
Metal
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
40-B37
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Datasheets
CIR00A-40B-37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock