CIR00A-40A-38S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR00A-40A-38S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 38P SOLDER CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Plating :
Silver
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
40-A38
Number of Pins :
38
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Number of Positions :
38
Contact Finish - Mating :
Silver
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
CIR00
Max Operating Temperature :
125°C
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CIR
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Termination :
Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
23A
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CIR00A-40A-38S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 38 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock