CIR00A-36-A22S-F80
Mfr.Part #
CIR00A-36-A22S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 22P SILVER CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Current Rating (Amps) :
23A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Ingress Protection :
Applications :
Number of Positions :
22
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Backshell
Brand :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Panel Mount
Insert Material :
Neoprene
Silver
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Backshell
Shell Size - Insert :
36-A22
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock