CIR00A-32-6S-F80
Mfr.Part #
CIR00A-32-6S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 23P SILVER CRIMP
Number of Positions :
23
Published :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
23
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
CIR
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
32-6
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
yes
Shielding :
Filter Feature :
Option :
WATER PROOF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Empty Shell :
Features :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A 46A 80A
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Datasheets
CIR00A-32-6S-F80
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 23 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock