CIR00A-32-17P-F80
Mfr.Part #
CIR00A-32-17P-F80
Description
CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Applications :
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Shielding :
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Backshell
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Silver
Insert Material :
Neoprene
Bulk
Cable Opening :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating (Amps) :
80A
Number of Positions :
4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Datasheets
CIR00A-32-17P-F80
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock