CIR00A-24-28S
Mfr.Part #
CIR00A-24-28S
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
24
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Circular Connectors
Feature :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Base Product Number :
CIR00
Cable Opening :
Panel Mount
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Shielding :
Insert Material :
Neoprene
Current Rating (Amps) :
13A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Backshell
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Datasheets
CIR00A-24-28S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock