CIR00A-24-28P
Mfr.Part #
CIR00A-24-28P
Description
CONN RCPT MALE 24P SILV SLDR CUP
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Shielding :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
24
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
WATER PROOF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Aluminum Alloy
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Bulk
Empty Shell :
Datasheets
CIR00A-24-28P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock