CIR00A-24-12S-F80
Mfr.Part #
CIR00A-24-12S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 5P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Option :
WATER PROOF
Published :
Mixed Contacts :
yes
Current Rating (Amps) :
23A 80A
Number of Positions :
5
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
IEC Conformance :
Features :
Total Number of Contacts :
5
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
CIR00A-24-12S-F80
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 5 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock