CIR00A-22-23P-F80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR00A-22-23P-F80
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 8POS SILVER CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Published :
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
Brand :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
Shielding :
Contact Finish - Mating :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
Base Product Number :
CIR00
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
23A
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
8
Option :
WATER PROOF
Package :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
8
Features :
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
23A
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
CIR
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Backshell Type :
Solid
Datasheets
CIR00A-22-23P-F80
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 8 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock