CIH03Q3N6CNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIH03Q3N6CNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.6NH 270MA 300MOHM SM
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
7.7GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.2nH
Series :
CIH03Q
Test Frequency :
500MHz
Current Rating (Amps) :
270mA
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Width :
304.8μm
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Case Code (Imperial) :
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Digi-Reel®
Type :
Multilayer
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Current Rating :
270mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Inductance :
3.6nH
Mount :
Surface Mount
Length :
609.6μm
Datasheets
CIH03Q3N6CNC
Samsung Electro-Mechanics CIH03Q3N6CNC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD