CHV1206N2K0122MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHV1206N2K0122MXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1200 pF
Product Status :
Active
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Spacing :
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
CHV
Features :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Datasheets
CHV1206N2K0122MXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV1206N2K0122MXT
CHV 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm X7R ±20% 1200pF