CHV1206N1K0562JXT
Mfr.Part #
CHV1206N1K0562JXT
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Lead Style :
Capacitance :
5600 pF
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Height - Seated (Max) :
Datasheets
CHV1206N1K0562JXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV1206N1K0562JXT
CHV 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm X7R ±5% 5600pF