CHV1206N1K0472JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHV1206N1K0472JXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Capacitance :
4700 pF
Ratings :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Features :
High Voltage
Failure Rate :
Series :
CHV
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Datasheets
CHV1206N1K0472JXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV1206N1K0472JXT
CHV 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm X7R ±5% 4700pF