CHV1206N1K0471KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHV1206N1K0471KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Features :
High Voltage
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Capacitance :
470 pF
Series :
CHV
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Style :
Lead Spacing :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Datasheets
CHV1206N1K0471KXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV1206N1K0471KXT
CHV 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm X7R ±10% 470pF