CG30.6101.151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG30.6101.151
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Switch Features :
Switch On-Off
Voltage - Rated AC :
125V
DIN Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
cULus, ENEC
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
3
Weight :
92.999987g
Number of Ports :
1
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
TIN/TIN COPPER
Current :
4A
Gender :
Male
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Poles :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Shell Material :
POLYETHYLENE
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Series :
CG
Connector Style :
IEC 320-C14
Voltage - Rated DC :
250V
Body/Shell Style :
Socket
Flammability Rating :
UL94 V-0
Coupling Type :
Snap
Ingress Protection :
IP40
Radiation Hardening :
No
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Voltage - IEC :
250VAC
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fuse :
yes
Package / Case :
Module
Current Rating :
4A
Max Current Rating :
4A
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Sold Separate
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Orientation :
Straight
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
30mm
Voltage - UL :
125VAC
Depth :
69mm
Feature :
Voltage Selector
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Number of Positions :
3
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 81.00mm