CF18JA1K20
Mfr.Part #
CF18JA1K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.2kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
1.7mm
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
125mW
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Series :
CF
Datasheets
CF18JA1K20
Stackpole Electronics, Inc. CF18JA1K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.125W 1/8W, Carbon Film,