CF1/4CT52R241J
Mfr.Part #
CF1/4CT52R241J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
KOA Speer
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Type :
Carbon Film Resistors
Qualification :
AEC-Q200
Flame-Proof Support :
No
Diameter :
2.3 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
ECCN (US) :
EAR99
Power Rating :
250 mW
Length :
6.1 mm
Termination Forming :
Not Formed
Schedule B :
Power Rating (W) :
Lead Diameter (mm) :
0.6
Series :
CF
Rated Temperature :
70 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Termination Style :
Axial
Package Length :
6.1 mm
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Product Length (mm) :
6.1
Surface Mount :
Maximum Voltage Rating (V) :
300
Military Standard :
Not Required
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Min Operating Temperature :
-55 °C
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Conformal Coated
Max Voltage Rating (DC) :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
155 °C
Pbfree Code :
yes
Failure Rate :
Not Required
HTS Code :
Working Voltage :
300 V
HTS :
JESD-609 Code :
e2
Product Diameter (mm) :
2.3
Packing Method :
TR
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Termination :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Composition :
Carbon Film
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
EAR99
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Brand :
KOA Speer
Voltage Rating (DC) :
250 V
Package Shape :
Cylindrical
Height :
2.6 mm
Number of Terminals :
2
Resistance :
240(ohm)
Construction :
Cylindrical
Voltage Rating :
300 V
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Lead Diameter :
0.6 mm
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Product Depth (mm) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Lead Length (mm) :
14
Product Weight (g) :
0.24
Mounting :
Through Hole
Supplier Device Package :
Resistance Value (Ohm) :
240
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Tolerance :
5%
Base Product Number :
CF1/4
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Carbon Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fail Safe Fusible Resistor :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height - Seated (Max) :
Datasheets
CF1/4CT52R241J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R241J
FIXED RESISTOR, 240(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,