CF1/2CT52R222J
Mfr.Part #
CF1/2CT52R222J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
30 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel
Type :
Carbon Film
Qualification :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Shape :
Cylindrical
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Schedule B :
Height - Seated (Max) :
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Working Voltage :
400 V
Lead Diameter :
0.7 mm
Diameter :
3 mm
JESD-609 Code :
e2
KOA Speer
Power Rating :
500 mW
Construction :
Cylindrical
Surface Mount :
No
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Mounting Style :
PCB Mount
Termination :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
CF1/2
Resistance Value (Ohm) :
2.2k
HTS :
Product Length (mm) :
8.5
Resistance :
2200(ohm)
Series :
CF
Termination Forming :
Not Formed
Features :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Lead Length (mm) :
20
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
TR
Max Operating Temperature :
155 °C
Military Standard :
Not Required
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.335 L (3.00mm x 8.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Maximum Voltage Rating (V) :
400
Brand :
KOA Speer
Power Rating (W) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Mounting :
Through Hole
Voltage Rating :
400 V
Termination Style :
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Tolerance :
5%
Product Type :
Carbon Film Resistors
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
Not Required
Length :
8.5 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Subcategory :
Resistors
Flame-Proof Support :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Power Rating(s) :
0.5 (1/2)(W)
RoHS :
Compliant
Product Height (mm) :
Package Length :
8.5 mm
Rated Temperature :
70 °C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Lead Diameter (mm) :
0.7
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Style :
Conformal Coated
Product Diameter (mm) :
3
Datasheets
CF1/2CT52R222J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/2CT52R222J
Through Hole FIXED RESISTOR, 2200(ohm), 0.5W, 1/2W, Carbon Film,