CDV30FK821GO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK821GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
820pF
Series :
CDV30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Width :
6.9mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Dielectric Material :
Mica
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±2%
Terminal Pitch :
11.1mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
Length :
19.8mm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FK821GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL