CDV30FK681FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK681FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Width :
6.9mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Published :
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Size Code :
Capacitance :
680pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.8mm
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
2.5kV
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Datasheets
CDV30FK681FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL