CDV30FK561FO3F
Mfr.Part #
CDV30FK561FO3F
Mica
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
11.1mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
Size Code :
Radial
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Published :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Width :
6.9mm
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
19.8mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Series :
CDV30
Datasheets
CDV30FK561FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL