CDV30FK511GO3F
Mfr.Part #
CDV30FK511GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
19.8mm
Pbfree Code :
yes
Width :
6.9mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
11.1mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
510pF
Height :
22.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Datasheets
CDV30FK511GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL