CDV30FK511FO3
Mfr.Part #
CDV30FK511FO3
Mica and PTFE Capacitors
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
11.1mm
Package / Case :
Radial
Size Code :
Tolerance :
±1%
Published :
Width :
6.9mm
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Height :
22.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
510pF
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.8mm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
2.5kV
Datasheets
CDV30FK511FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL