CDV30FK501FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK501FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
500pF
Terminal Pitch :
11.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CDV30
Pbfree Code :
yes
Height :
22.1mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
19.8mm
Width :
6.9mm