CDV30FK471FO3F
Mfr.Part #
CDV30FK471FO3F
Bulk
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Mica
Packing Method :
TR
Size Code :
Width :
6.9mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Length :
19.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
Tolerance :
±1%
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Capacitance :
470pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Datasheets
CDV30FK471FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL