CDV30FK331GO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK331GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Width :
6.4mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330pF
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Mica
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Series :
CDV30
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Packing Method :
TR
Length :
19.8mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Published :
Voltage - Rated :
2.5kV
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Pitch :
11.1mm
Datasheets
CDV30FK331GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL