CDV30FK331FO3F
Mfr.Part #
CDV30FK331FO3F
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
330pF
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Width :
6.4mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
ROHS3 Compliant
Length :
19.8mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Size Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Terminal Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30FK331FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL