CDV30FK302GO3
Mfr.Part #
CDV30FK302GO3
Mica and PTFE Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
6.9mm
Number of Terminations :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
2.5kV
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
3000pF
Tolerance :
±2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
No
Height :
22.1mm
Series :
CDV30
HTS Code :
Through Hole
Length :
19.8mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Datasheets
CDV30FK302GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL