CDV30FK272JO3F
Mfr.Part #
CDV30FK272JO3F
Description
CAP MICA 2700PF 5% 2500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
CDV30
Length :
21.1mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2700pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Packaging :
Bulk
Width :
11.4mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.830Lx0.450W 21.10mmx11.40mm
Dielectric Material :
Mica
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
HTS Code :
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Datasheets
CDV30FK272JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL