CDV30FK272FO3F
Mfr.Part #
CDV30FK272FO3F
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
Radial
Length :
21.1mm
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Series :
CDV30
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Size / Dimension :
0.831Lx0.449W 21.10mmx11.40mm
Surface Mount :
No
Width :
11.4mm
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
2.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Terminal Pitch :
11.1mm
Datasheets
CDV30FK272FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL