CDV30FK182JO3F
Mfr.Part #
CDV30FK182JO3F
Description
CAP MICA 1800PF 5% 2500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Voltage - Rated :
2.5kV
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR
Width :
9.4mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
20.6mm
Published :
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Tolerance :
±5%
Size Code :
Capacitance :
1800pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.810Lx0.370W 20.60mmx9.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Datasheets
CDV30FK182JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL