CDV30FK182GO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK182GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Mica
Packaging :
Bulk
Series :
CDV30
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
11.1mm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.811Lx0.370W 20.60mmx9.40mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size Code :
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1800pF
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Length :
20.6mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Width :
9.4mm
Published :
Datasheets
CDV30FK182GO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL