CDV30FK182GO3
Mfr.Part #
CDV30FK182GO3
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Tolerance :
±2%
Length :
20.6mm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
No
Width :
9.4mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1800pF
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.811Lx0.370W 20.60mmx9.40mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Dielectric Material :
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FK182GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL