CDV30FK182FO3
Mfr.Part #
CDV30FK182FO3
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Series :
CDV30
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Through Hole
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Size / Dimension :
0.811Lx0.370W 20.60mmx9.40mm
Size Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
2.5kV
Capacitance :
1800pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
9.4mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Length :
20.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CDV30FK182FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL