CDV30FK152GO3F
Mfr.Part #
CDV30FK152GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Width :
8.9mm
Pbfree Code :
yes
Length :
20.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
2.5kV
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Terminal Pitch :
11.1mm
Capacitance :
1500pF
Radial
Size / Dimension :
0.799Lx0.350W 20.30mmx8.90mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30FK152GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL