CDV30FK152GO3
Mfr.Part #
CDV30FK152GO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Size / Dimension :
0.799Lx0.350W 20.30mmx8.90mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Width :
8.9mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated :
2.5kV
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Size Code :
Through Hole
Length :
20.3mm
Tolerance :
±2%
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Datasheets
CDV30FK152GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL