CDV30FK121FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK121FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Length :
19.8mm
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Series :
CDV30
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Size Code :
HTS Code :
Terminal Pitch :
11.1mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
2.5kV
Capacitance :
120pF
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
No
Width :
6.4mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Tolerance :
±1%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packing Method :
TR
Datasheets
CDV30FK121FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL