CDV30FK102GO3F
Mfr.Part #
CDV30FK102GO3F
Tolerance :
±2%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
7.9mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1000pF
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Length :
20.1mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2.5kV
Published :
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
11.1mm
Series :
CDV30
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Datasheets
CDV30FK102GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL