CDV30FK102GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FK102GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1000pF
Series :
CDV30
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Dielectric Material :
Mica
Voltage - Rated :
2.5kV
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
20.1mm
Width :
7.9mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Tolerance :
±2%
Packing Method :
TR
Size Code :
Datasheets
CDV30FK102GO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL